fallback

Сачева: Не са необходими реформи в първия стълб на пенсионната система

Според социалния министър предсрочното премахване на старата формула за изчисление на пенсиите е по-благоприятно за повечето пенсионери

18:13 | 30.10.20 г. 3

На този етап не е необходимо да се разработва нова цялостна визия за пенсионна политика и реформи в първия стълб, а трябва да се следва тази, която е приета от 2015 година. Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в рамките на парламентарния контрол днес. Тя участва в разискването в парламента, инициирано от опозицията от БСП, относно политиката по подобряване на адекватността на пенсиите в България в краткосрочен и дългосрочен план.

Въпреки критиките от страна на левицата Сачева настоя, че краткосрочната визия за подобряване на адекватността на пенсиите е отразена в проекта на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2021 година.

Според нея е необходимо пенсиите да се осъвременяват чрез инструментите на социалното подпомагане, което се предлага и с новия бюджет. Тя припомни, че в него са заложени 47 млн. лева за еднократна добавка от 120 лева за пенсионерите с пенсии от минималната (300 лева) до линията на бедност (369 лв., бел. ред.). 

Във връзка с критиките на опозицията относно предложението за предсрочно премахване на старата формула за изчисление на пенсиите с т. нар. три "златни" години Сачева каза, че за две трети от пенсионерите, упражнили право на пенсия през 2019 и 2020 г., прилагането на новата методика с отпадането на дохода преди 2000 г. при определяне на размера на пенсията, е по-благоприятна. Средно за всички видове пенсии, отпуснати по новата методика, пенсията е с 27% по-висока от тази по старата. При пенсиите за осигурителен стаж и възраст разликите стигат до 40 на сто.

Припомняме, че в законопроекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2021 г., внесен в Народното събрание, управляващите тихомълком ограничиха предоставената възможност за избор на методика за определяне на размера на пенсията. Вместо до 1 януари 2023 г. този избор ще е възможен само до края на следващата година. Така само още една година бъдещите пенсионери ще могат да изберат старата методика на изчисление - с включване на осигурителния доход за трите най-добри години до края на 1996 г.

Деница Сачева опроверга "шумно рекламираното от парламентарната трибуна" преизчисляване на пенсиите, което според нея ще остави големи групи от пенсионери без преизчислени пенсии, а и ще струва много на хазната.

Тя цитира изчисления, според които при преизчисляване на пенсиите със средния осигурителен доход от 2015 г., който тогава е бил 726,40 лв., биха били необходими 1,1 млрд. лева и 1,1 милиона пенсионери не биха получили преизчисляване на пенсиите.

Ако пък пенсиите се преизчислят със средния осигурителен доход за 2018 г., който тогава е бил 889,90 лв., това би струвало на държавата 2,7 млрд. лева и 543 хиляди пенсионери няма да получат увеличение на пенсиите.

Ако се използва доходът за 2019 г., който е бил 986,52 лв., са необходими 3,7 млрд. лева и 368 хиляди пенсионери няма да получат увеличение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:14 | 10.09.22 г.
fallback